Ka laste kasvatamispoliitika on Laoses väga erinev võrreldes lääne ühiskonnaga. Kuigi lapsi on palju, pole näinud ühtegi ema käru või vankrit lükkamas. Lapsi kantakse süles või rätikutes, mistõttu õpivad nad ilmselt ka kiiremini iseseisvalt kõndima. Austraaliaga võrreldes on seis vastupidine – seal ei olnud imekspandav kui 5-6 aastaseid lapsi vanemad ringi kärutasid. Juba nii noorest saati algav vähene aktiivsus ja võimetus oma lihaseid kasutada on otsetee ülekaalule, mida Laoses ei eksisteeri, aga Austraalias üle mõistuse palju.
Kui Eestis kaasneb lapse saamisega lisaks rõõmule ka tihti majanduslikud probleemid, siis Laose muretus ühiskonnas järglase saamine rahakoti pihta niivõrd ei löö. Laose lapsed mähkmeid ei kanna ning vanematel pole vaja kulutada vankrite, turvatoolide ja kõrisevate värviliste mänguasjade peale. Laose lastel ei ole internetti, telefone, telerit, playstationit. Lapsed jooksevad õues karjamaadel ringi siiras naeratus näol.
Eelkõige nähakse uue lapse sünnil võimalusi. Põllumajanduslikus ühiskonnas on oluline, et peres oleks palju lapsi, kes aitavad juba väiksena kaasa põlluharimisel ja karjakasvatamisel ning lööksid kaasa „pereärides“. Tihitipeale on need just lapsed, kes teeääres mööduvatele turistidele ja kohalikele puuvilju ja maisi müüvad ning pererestoranides kliente teenindavad või nõusid pesevad. Igapäevane on vaatepilt, kus vaevu kooliealine laps juhib lehmakarja teekõrval.
Palju on lapsi, kes elavad suurematest linnadest eemal pisikestes külades ning pole kunagi oma külast väljaspool käinud. Nad elavad oma ühiskonnas teadmata mis on suured toidupoed, uhked majad ja autod, sätendavad reklaamtuled, liikluskeerised ja muu igapäevasele tsivilisatsioonile omane. Ehkki tundub nagu lapsed kasvaksid idüllilises ja muretus keskkonnas ei ole see riigi ja ühiskonna arengut silmas pidades jätkusuutlik. Tundmata mis asub väljaspool, on nad rahul oma eluga sellisena nagu ta on, neil puuduvad ambitsioonid pürgida edasi ja kõrgemale, kuna nad ei tea, et kuhugi on üldse võimalik edasi jõuda. Nii jääbki Laos tõenäoliselt veel pikaks ajaks vaeseks killustunud hõimudega agraarühiskonnaks.
No comments:
Post a Comment