Kujutage riiki, kus elab kolm miljonit inimest, kellest iga viies on sündinud kusagil mujal. Neljakümne aastaga kasvab riigi elanike arv kaheksa miljonini, kuid apartheidi tulemusena väheneb välismaal sündinute osakaal kümne protsendini elanikkonnast. Tööjõu puuduse vähendamiseks otsustab riigi valitsus mõne aja möödudes leevendada immigratsioonipiiranguid. Loodetud väikesest lisatööjõust tööstuses, kasvab välja aga suur õnneotsijate sissevool. Järgneva kolmekümne aastaga siseneb riiki 7 miljonit uut elanikku ning riigi rahvaarv kahekordistub küündides 2009 aasta lõpuks 22 miljonini.

Just selline on lühidalt kirjeldus Austraalia rahvastiku kasvust 20. sajandil. Aastal 2010 on iga neljas rohelise saare elanik sündinud väljaspool Austraaliat. Ülejäänud 75 protsendist ligi pooltel on vähemalt üks vanem sündinud väljaspool Austraaliat. Ligi 90 protsendil Austraalia elanikest on Euroopa taust. Ainult 2,2 protsenti 2006. aasta rahvaloenduses osalenutest julgesid vastata, et neil ei ole juuri väljaspool Austraaliat.
Eeltoodud statistika võimendub veelgi Melbourne'i tänavatel, kuhu on kogunenud üle 230 eri rahvuse esindaja ning iga kolmas elanik ei ole sündinud Austraalias. Selle taustal olengi üha rohkem mõelnud, mis ühendab austraallasi rahvuseks ning kuidas üks riik suudab näiliselt edukalt hallata nii palju erinevaid kultuure-, väärtusi ning erinevate huvidega inimesi.
Austraallased ei ole kindlasti nii patriootlikud kui seda on ameeriklased, türklased või eestlased. Austraalia elanike ei ühenda sõjalised kaotused, revolutsioonid ega religioon. Lippe lehvitatakse harva ning sedagi eelkõige spordivõistlustele kaasa elades.
Ehhki austraallased kasutavad iga kolmanda lause lõpus väljendit “No Worries” tunnistavad nad, et muretu elustiil on üldjuhul möödanik ning 70ndate relikt, mis eksisteerib veel vaid „turismi osariigis“ Queenslandis.

Vastust töökaaslaste käest otsides ei jõua samuti ühemõttelise seisukohani. Vahest on põhjus selles, et ka töökaaslased on enamuses üle-mere päritoluga, kuid võib-olla ei eksisteerigi ühest austraallasi siduvat nähtust.
Senini kõige lihtsama ja loogilisema vastusena olen kuulnud, et austraallasi ühendab meri-, rand- ja barbeque. Ligi 90 protsenti Austraalia rahvastikust elab mereäärsetes linnades. Vabadel päevadel puhatakse kodustel liivadel või sõidetakse Taisse ja puhatakse veelgi rohkem. Grillimine on austraallastel püha ning näiteks jõulude ajal võite unustada päkapikud, jõuluvana ja lume, sest päeval käiakse heal juhul perega lõunal ning õhtul hakatakse grillima või minnakse randa peole. Ning jõulud on rohelisel saarel üldse 25. detsembril!
Kahe ja poole kuuga, mil oleme Melbourne's olnud, ei ole ma leidnud ühtegi kolmanda põlve austraallast. Austraaliast on esimese emotsiooni puhul kujunenud riik, mida ei iseloomusta ükski rahvuslik traditsioon peale Austraalia jalgpalli, kuid mis ongi eriline eelkõige oma kultuurilise ja loodusliku mitmekesisuse poolest ning selle hoidmine võikski kujuneda üheks austraallaste väärtuseks.